Tradície a kultúrny život

Pravidelne, každý rok sa vo februári v obci koná detský maškarný ples. Odohráva sa v kultúrnom dome. Deti z obce sa naň veľmi tešia, pretože okrem pestrého programu, hier a hudby sú odmenené za svoje masky sladkými výslužkami. Fotografie z minulých rokov nájdete vo fotogalérii.

Spravidla v rovnaký deň ako detský maškarný ples je v Šuji organizovaná aj fašiangová zábava. Pri rezkých ľudových piesňach, ale aj moderných rytmoch sa zabaví nielen mládež, ale aj mladí duchom :-) Do tanca hráva a zábavu spríjemňuje DJ Miňo Kromka.

Začiatkom roka v obci slávnostne vítame deti narodené v predchádzajúcom roku.

V marci hostí obec Šuja športovú udalosť – Rajecký Borošovec. Štart býva na moste, beží sa v smere do Dolkamu cez horu Borošovec, následne cez dolinu Čierne do Trstenej a po ceste späť k Bistru Oáza, kde sa účastníkom behu podáva guľáš. Trať má dĺžku 14,7 km.

Okolo sviatku Svätého Jána Nepomuckého máme hodovú Svätú omšu v Dome nádeje. Po Svätej omši si pripomíname deň matiek. Naše deti pripravujú a prezentujú pre mamy a staré mamy kultúrny program a malý darček.

V prvých júnových dňoch sa konajú športové hry pre deti – Deň detí. Podáva sa guľáš, pripravené sú rôzne aktivity a všetci spolu spievame pri ohni a pri harmonike.

V priebehu letných prázdnin ožíva Šuja na jeden deň súťaživosťou a športom. Atmosféru dotvára vôňa grilovanej klobásky podávanej s pivom alebo kofolou. Koná sa totiž tradičný nohejbalový turnaj.

Keďže je október mesiacom úcty k starším, v tomto duchu organizujeme posedenie pre starších spojené s občerstvením a kultúrnym programom.

Ku koncu roka, ako to už býva zvykom okolo 6. decembra zavíta do obce aj Svätý Mikuláš spolu s čertom a aj anjelom či dvoma. Poslušné deti, ktoré sa vedia pekne modliť, alebo staršie aj zarecitovať alebo zaspievať peknú pesničku poteší Svätý Mikuláš balíčkom plným dobrôt.

Ku skvalitneniu našich služieb využívame súbory cookies. Používaním týchto stránok nám automaticky dávate súhlas na ich použitie.

https://www.traditionrolex.com/3

https://www.traditionrolex.com/3

https://www.traditionrolex.com/3